Golf Turizmi

12/24/2014
2413

Türkiye, son yıllarda art arda hizmete giren uluslararası nitelikteki golf tesisleriyle, gerçekleştirilen turnuvalarla dünya golf severlerini bir araya getirerek benzerleri arasında niteliklerinin yüksekliğiyle göze çarpan bir golf merkezi konumuna dönüşmüştür.

Golf Turizmi 

Türkiye, son yıllarda art arda hizmete giren uluslararası nitelikteki golf tesisleriyle, gerçekleştirilen turnuvalarla dünya golf severlerini bir araya getirerek benzerleri arasında niteliklerinin yüksekliğiyle göze çarpan bir golf merkezi konumuna dönüşmüştür. Türkiye’de Antalya İli başta olmak üzere, Muğla ve İstanbul İllerinde golf sahaları bulunmakta olup özellikle Antalya'nın 30km doğusunda yer alan Belek beldesi gerek kültürel, tarihsel ve doğal yapısıyla gerekse nitelikli golf sahaları ve tesisleri ile eşsiz bir golf turizmi potansiyelini oluşturmakta olup uluslararası turnuvalarda ev sahipliği yapmaktadır.
 
Ülkemizde golf tesisleri çoğunlukla sahile yakın yüksek kapasiteli zengin yeme-içme, alışveriş, eğlence olanaklarının sunulduğu konaklama tesislerinin yakınındadır. Bu tesisler doğa ile iç içe düzenlenen golf sahaları ile ziyaretçilerine doğaya dönük bir ortamda tatil geçirebilmek için fırsatlar sunmaktadır.
 
Belek bölgesi Türkiyenin en önemli golf destinasyonu olup toplamda 15 adet golf sahası, yaklaşık 50.000 yatak kapasitesi ve 2.000.000 milyon ziyaretçi sayısı ile ülkemizin güzide turizm merkezleri arasında yer almaktadır. Ayrıca Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği (IAGTO) tarafından 2008 yılında Belek Beldesi Avrupada Yılın En İyi Golf Bölgesi ödülüne layık görülmüştür.
 
Türkiyede Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belgelendirilen 10 adet Yatırım Belgeli tesis, 15 adet İşletme Belgeli tesis bulunmaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı golf turizmine yönelik olmak üzere Antalya, Aydın, Muğla, Mersin ve Nevşehir İllerinde Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi, Turizm Merkezi ve Turizm Alanı içerisinde yer alan 29 adet golf alanı planlanmış olup yaklaşık 25.000 yatak kapasitesi hedeflenmektedir.  Bu golf alanlarının bir kısmı işletme faaliyetine geçirilmiş, diğer bir kısmı ise halen yatırım aşamasındadır.
 

Nerelerde Golf Oynayabilirsiniz?

 Kültür ve Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli, faaliyet gösteren Golf tesisleri
Turizm Bakanlığından İşletme Belgeli 15 tesis bulunmaktadır:
- Gloria Golf Resort
- Robinson Club Nobilis Golf Otel
- Klassis Golf & Counrty
- Kemer Golf Country Club
- National Golf Club
- Tat Golf
- Riu Kaya Belek
- Antalya Golf Club Kempinski Hotel The Dome
- Hilton Dalaman Golf Resort & Spa
- Lykia World & Links Golf Antalya
- Gloria Elegance Resort
- Sueno Hotels Golf Belek
- Carya Golf Otel
- Cornelia Diamond Golf Resort & Spa
- Maxx Royal Belek
 

Golf Terimleri 

 
ACE: Topun deliğe bir vuruşta sokulmasıdır. Buna aynı zamanda hole 'in one' da denir.
 
ADDERSS: Golfçunün vuruş durumuna geçmesidir. Oyuncu, club'ını topun gerisinde bir yere değdirmek suretiyle "vuruş durumuna" geçtiğini belirtir. Hazard vuruşlarında böyle bir şart aranmaz. Buna aynı zamanda set-up da denir.
 
ADVICE: Danışma. Oyuncunun oyun tarzını, club seçimini, vuruş şeklini etkileyebilecek her tür fikir alışverişi sayılır. Kurallar, engellerin yeri ya da green üzerindeki bayrak direğinin yönü gibi herkesçe bilen konular ya da yer hakkındaki sorular danışma kapsamına girmez.
 
AIR SHOT: Vuruş yaparken club'ın golf topuna çarpmaması, yani ıskalamasıdır. Bu oyuncuya bir ceza puanı verilir.
 
ALBATROS: Bu terim Britanya'da bir delik için par sayından üç eksik olan skordur. ABD'de bu terim double eagle olarak bilinir. Sadece par sayısı dört ve beş olan delikler için geçerlidir.
 
ALIGNMENT: Vuruşa başlamadan önce, ayaklar, kalçalar ve omuzların aynı doğrultuya getirilmesidir.
 
ALL SQUARE: Matchplay oyununda sayı durumlarının eşit olmasına denir.
 
ANTISHANK: Topa vuruş sırasında yanlışlıkla hosel ile vurulması ihtimalini ortadan kaldırmak için hazırlanmış club tasarımıdır. Kurallara göre oyunda kullanılmaz.
 
APPROACH PUTT: Deliğe girmek için değil, deliğe çok yakın olmak için yapılan putting vuruşudur.
 
APPROACH SHOT: Teeing ground hariç rough ya da fairway'den green'e yapılan vuruşlardır.
 
APRON: Green'i çevreleyen çim şerididir. Bunun çim boyu, fairway çiminden biraz daha kısa, green çiminden biraz daha uzundur. Buna aynı zamanda semigreen ya da fringe de denir.
 
AWAY: Oynanan çukurda topu bayrak direğine en uzak olan oyuncuya verilen isimdir. Oyunun devamında ilk vuruşu bu oyuncu yapar. Diğerleride uzaklık derecelerine göre vuruş sıralarını alırlar.
 
AWFUL SHOTS: Golf oyununda puanlama derecesinde artı 2'den (Double Bogey) daha fazla vuruşlara verilen isimdir.
 
BACK NINE (In-Holes): 18 delikli bir golf sahasında ikinci dokuz delikli kısıma verilen isimdir.
 
BACKSPIN: Çok iyi bir vuruş tekniği ile topun hedefe doğru havalandığında kendi ekseni etrafında önden arkaya doğru fırıldak gibi dönmesini sağlamaktır. Bu vuruş topun sahaya düştüğünde çok fazla yuvarlanmamasını ve çabuk durmasını sağlar.
 
BACKSWING: Swing vuruşunun üç bölümünden ilkidir. Clup'ın, topun arkasından geriye ve omuz üzerine doğru bir kavis yaptırılarak kaldırılmasıdır. Hareketin bitim noktasında golf sopasının baş kısmı hedef doğrultusunu gösterir.
 
BAFFY-BAFFIE: Dayanıklı ağaçtan yapılmış ve günümüzde halen kullanılmakta olan 3 veya 4 numaralı wood'a benzeyen club'dır. Bu club'ın en önemli özelliği, fairway'den yapılan yüksek atışlar için uzun bir yüze sahip olmasıdır.
 
BALATA: Golf topunu kaplayan, doğal ve sentetik maddedir.
 
BALL DEEMED TO MOVE / MOVED: Oynanmış sayılan top. Top, bulunduğu yeri terk eder, başka bir yerde durursa oynanmış sayılır. Top dururken, oyun dışı etkenlerce yerinden oynatılmışsa, oyuncu cezasız olarak topu eski yerine getirebilir.
 
BALL HOLED / HOLED: Top çukurda. Topun tümünün çukurunun ağzından geçerek çukurun dibine düşmesi denir.
 
BALL IN PLAY: Oynan top. Oyuncunun başlama yerinden vuruşunu yapması ile top oyundadır. Bu top, topun oyun sırasında kaybolması, sınır dışına çıkması veya ilgili bir kurala göre değiştirtmesi durumunda, çukura girinceye kadar oynanan toptur. Kurallara göre değiştirilmesi halinde yeni top oynanan top sayılır
 
BALL LOST / LOST BALL: Kaybolan top. Top aşağıdaki durumlarda kaybolmuş sayılır. Topun, oyuncu, ortağı ya da caddie'leri tarafında düştüğü yerde aranmaya başlanmasından itibaren 5 dakika içinde bulunmaması ya da oyuncu tarafından kendi topu olarak teşhis edilememesi,Oyuncunun ilk vurduğu topu henüz aramadan kuralların tanıdığı hakka dayanarak diğer bir topu oyuna sokması,Oyuncunun ilk attığı topunun bulunması muhtemel olan yerden ya da bu yerden çukura daha yakın bir noktadan geçici bir topla oynanması ve böylece bu topun oynanan top durumuna girmesi.
 
BANANA BALL: Bu bir argo deyimdir. Vuruş esnasında çok kısa mesafede topun sağdan sola kıvrım yaparak savrulmasıdır. Yani bir nevi "slice"dir. (Yön tarifi sağ elle oynanan oyuncular içindir.)
 
BARROW - BREAK: Bir İngiliz terimi olan barrow, Green'in eğilimlerinden dolayı doğru yönünden sapan putting vuruşuna verilen addır.
 
BENT GRASS: Yeşil alanlarda bulunan çok ince yapılı bir çeşit ot örtüsüdür.
 
BEST - BALL :Golfte oyun çeşitlerinden biridir. Best - Ball oyununda, bir kişinin, iki oyuncunun daha iyi topunu veya üç kişinin en iyi topuna karşı yarışmasıdır.
 
BETTER - BALL :Four - Ball match oyununda, iki eş oyuncunun en iyi topları ile diğer iki eş oyuncunun en iyi toplarına karşı yarışmasıdır.
 
BIRDIE: Bir deliğe par sayısından bir eksik olarak yapılan skordur.
 
BISQUE BOGEY: Golf oyununun bazı müsabaka şekillerinde, kurallar gereği, handikaplı oyunculara tanınan bazı haklardır.
 
BITE: Backspin tekniği ile green'e yapılan vuruş şeklidir. Top düştükten sonra fazla yuvarlanmaz.
 
BLADE: Eskiden kullanılan bazı putter ve ironlara verilen isimdir. Hatalı bir vuruşa da bu isim verilir. Topa merkezinin üst tarafından club'ın yüzü yerine, yüzün alt kenarı ile vurulmasıdır.
 
BLASTER: Loft açısı en yüksek olan (56°) club'a verilen diğer bir isimdir. Genelde bu club'a sand vedge ismi verilmiştir.
 
BLIND SHOT / LIND HOLE: Oynanan çukurun bayrağı, teen ground ya da fairway'in başlangıç kısımlarından görülemiyorsa bu şekildeki çukurlara blind hole adı verilir. Bu bayrağı görmeden yapılan vuruşlara da blind shot denir.
 
BLOCK: Club yüzünün normal bir şekilde topa vuruşunu önleyen harekete verilen isimdir.
 
BOGEY: Bir deliğe par sayısından bir fazla olarak yapılan skordur.
 
BOGEY COMPETITON: Kurallara göre belirlenen puanlarla golf sahasında oynanan oyun çeşitlerinden biridir.
 
BORON: Bazı wood club'larda, boyun kısmına sarılan spiral teli güçlendirmek için bor maddesinin sürülmesidir.
 
BRASSIE: Modern 2 - wood ile eş değer özellikleri olan, pirinç korumalı, ahşaptan yapılmış fairway club'ıdır. Günümüzde halen kullanılan bir terimdir.
 
BREAK / BORROW: Green'deki eğimlerden dolayı düzgün yönünden sağa - sola sapan putting vuruşuna verilen addır.
 
BRUTTO / GROSS SCORE: Handikap sayısına bakılmaksızın 18 çukur sonunda yapılan toplam skordur.
 
BULGER DRIVER: Bir çeşit 1 numaralı wood club'dır. Günümüzde artık kullanılmamaktadır.
 

Facebook Twitter Google+ LinkedIn